Kiedy Wasz mózg (ciało migdałowate) zauważy czynnik stresujący, powiadamia kolejne struktury, aby rozpoczęły błyskawiczną reakcję na poziomie chemicznym.
Wydzielana zostaje w większej ilości adrenalina do krwiobiegu, żeby przygotować organizm do walki lub ucieczki (pierwsza reakcja natychmiastowa i niestety bezmyślna, bo ze starej, głęboko osadzonej struktury – układ limbiczny). Aby reakcja była natychmiastowa i przemyślana -mądra, to trzeba wyżej sięgnąć do kory mózgowej – to tam jest planowanie, inteligencja wyższa, logiczne myślenie...
Adrenalina szybko zwiększa tętno i dopływ krwi do dużych mięśni, rozszerza drogi oddechowe, żebyś mógł pobrać więcej tlenu i wysyła go do mózgu. Hormon ten podwyższa też poziom cukru we krwi, pobudzając jego wytwarzanie. Adrenalina i glukoza – w odpowiedniej dawce, np. po wysiłku fizycznym, daje uczucie szczęścia, serce bije szybciej, mózg zwiększa czujność – jest moc!
Sport jest świetnym sposobem na redukcję stresu.
Pamiętajmy jednak, że inny hormon powoduje zwężenie się naczyń krwionośnych, co pociąga za sobą wzrost ciśnienia tętniczego (uwaga na słabe serca – stres, nerwy trzymać na wodzy).
Taka reakcja organizmu to szybki i skuteczny sposób w zetknięciu się z bezpośrednim zagrożeniem. Jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas staje się niebezpieczna – stres przewlekły.
Zawsze po stresujących sytuacjach (przewlekły czy ostry) doprowadzajmy organizm do równowagi; spacer, życzliwa rozmowa, wysiłek fizyczny, dieta (wit B, C, magnez…), pasja …
Comments